Konsolidácia dlhov

užitočné informácie na tému konsolidácie dlhov

Konsolidácia dlhov je proces, kedy viacero rôznych dlhov a úverov nahradíme jedným, ktorý má buď výhodnejšie podmienky čo sa týka mesačnej splátky alebo celkového preplatenia úveru. Na konsolidovanie sa najčastejšie používajú bankové úvery založené nehnuteľnosťou, pretože tie ponúkajú aj najlepšie úrokové sadzby a najdlhšiu dobu splatnosti, takže je možné si vďaka natiahnutiu počtu splátok znížiť ich mesačnú výšku a vďaka tomu dosiahnuť, že napätý rodinný rozpočet lepšie zvládne úverové zaťaženie jednej pôžičky namiesto viacerých.


Ako prvá možnosť, ktorá sa hodí na takéto refinancovanie, je banková americká hypotéka, čiže bezúčelový úver, ktorý založíte nehnuteľnosťou. Na to, aby Vám takúto hypotéku dali, musíte mať nehnuteľnosť, ktorá je bez záložného práva, vecných tiarch a bremien a môžete ju založiť v prospech banky. Taktiež potrebujete mať zdokladovaný príjem či už zo zamestnania alebo z podnikania. Ak ste zamestnanec, tak potvrdením od zamestnávateľa, ak podnikáte, tak daňovým priznaním. Konsolidácia dlhov cez americkú hypotéku je pomerne lacná, pretože získate úrok na úrovni od 6 do 8 percent, pričom doba splatnosti môže byť 30 rokov, niekedy aj viac. Peniaze, ktoré získate z hypotéky, môžete použiť na splatenie ostatných dlhov, pričom platí, že v tomto prípade ušetríte na úrokoch, keďže s určitosťou všetky ostatné pôžičky, ktoré máte, majú úrok oveľa väčší. Dobre si ale spočítajte, ako veľmi sa Vám to oplatí. Musíte počítať s poplatkom za poskytnutie americkej hypotéky a poplatkami za predčasné splatenie ostatných úverov. Okrem toho môžete v banke na takýto účel získať aj bezúčelový spotrebný úver.


Konsolidácia dlhov bezúčelovým spotrebným úverom je o niečo drahšia, pretože tu sa úroky pohybujú cez 10 percent, niekedy aj okolo 15 percent. Na jeho získanie potrebujete tiež mať určitý príjem, ktorá musíte vedieť banke doložiť, avšak nie je potrebné založiť nehnuteľnosť. Na rozdiel od prvého spôsobu, kedy získate výšku úveru podľa hodnoty nehnuteľnosti, tu už záleží len na výške Vášho príjmu. Na to, aby ste získali tento úver, ale nie je potrebné splniť až tak náročné platové kritéria. Peniaze z úveru môžete samozrejme použiť ľubovoľne, pretože ide o bezúčelový úver a tak ním môžete aj vyrovnať predošlé záväzky. Ale aj tu treba počítať s poplatkom za úver, jeho výška je od 33 Eur a závisí od toho, koľko si požičiavate. Tieto dva bankové úvery sú najvýhodnejšie na konsolidáciu a refinancovanie nevýhodných úverov. Ak však máte problém napríklad s úverovými registrami, zrejme Vám banky dajú pôžičku len veľmi opatrne, za vyšší úrok, prípadne s nižšou sumou. V prípade obzvlášť veľkých problémov sa k úveru možno ani nedostanete. Potom sa treba obrátiť na nebankovky.


Konsolidácia dlhov cez nebankové spoločnosti je ale posledným možným riešením. Je to najmä kvôli tomu, že väčšinou sa konsolidujú a prefinancovávajú práve nebankové pôžičky, pretože majú vyššie úrokové sadzby. Nebankové úvery ale získate aj bez potvrdenia o príjme a nahliadania do registrov, ak máte možnosť založiť nehnuteľnosť, tak aj vo väčšej výške a na 10 rokov. Inak je maximálna splatnosť obvykle do 3 až 4 rokov, úroková sadzba okolo 20% a limit maximálne niekoľko tisícok Eur. Vždy však platí, že si dobre zrátajte, koľko budete musieť zaplatiť za predčasné splatenie starých úverov, porovnajte si tiež splátky a celkovú hodnotu zaplatených pôžičiek. Ak je však Vašim cieľom len znížiť si mesačnú splátku, snažte sa nájsť takú nebankovku, ktorá Vám dá dlhšiu splatnosť a poskytne Vám bezúčelový úver založený nehnuteľnosťou. Môžete tak získať až do 50% trhovej hodnoty nehnuteľnosti.


A ešte poznámka na záver: podľa najnovšej legislatívy banky nemôžu bezdôvodne účtovať napríklad poplatky za vedenie úverového účtu ani iné poplatky, ktoré priamo nesúvisia so službami pre klienta. Taktiež neručíme za aktuálnosť všetkých konkrétnych informácií a príkladov, nakoľko článok mohol byť napísaný skôr a v aktuálnej dobe sa už mohli niektoré ponuky zmeniť.

Rating webu:

Konsolidácia dlhov Konsolidácia dlhov
3.3333333333333 1 5 3

Vaše hodnotenie?

Pôžičky a úvery